top of page
  • תמונת הסופר/תטל בת הים

תכנית מרינות בחופי ארצנו

שבוע שעבר השתתפתי בדיון של ועדת הפנים בכנסת בנושא תכנון ופיתוח מעגנות (מרינות) בחופי ישראל, תכנית להוספת שש מרינות חדשות בחופי ארצנו, בנהריה, חיפה, חדרה, נתניה, תל אביב ובת ים. כאן בחיפה מעוניינים לבנות מרינה חדשה מול בה"ד חיפה בשכונת בת גלים, צמוד לריף בת גלים העשיר שאני מתעדת לכם כאן באהבה גדולה.

הדברים המלאים שאמרתי בועדה: אנחנו בעד פתרון עגינה ליאכטות אבל נגד בניית מרינה חדשה, מרינה צריכה להתבסס על תשתיות קיימות, שמירת המשאב הימי מלהתכלות. יש חלופות טובות לתכנון בר קיימא והן הרחבת המרינה הקיימת בקישון והחלופה של נמל חיפה המערבי שכבר מתוכנן להוות חזית ימית פתוחה שתהיה מוקד משיכה בעיר. בניית מרינה בבת גלים תהיה מכת מוות לריף ייחודי בארץ עם מגוון חי וצומח ומתאים להיות לשמורה ימית להגנה על בע"ח שכבר בסכנת הכחדה. מול בה"ד חיל הים שפע בטאים למיניהם, ובמקום שתי ספינות טרופות, כאשר אחת מהן היא אניית המעפילים ארלוזורוב, יעדי שנירקול וצלילה פופולארים.

אף אחד לא תמחר את הערך האמיתי של הים... עשרות שנים מתקיימים בימה של בת גלים מגוון ענפי ספורט ימי לא ממונע, גלישה, שחייה, צלילה, קיאקים וסאפים, מתרחשות כאן תחרויות גלישה עולמיות וטרם ניתן מענה למועדון גולשים שהוקם כאן לפני שנים ועומד כפיל לבן. כמו כן, קיים בחוף השקט מועדון שייט המקיים פעילות שוטפת משנות ה90 לילדים ונוער ובשילוב משרד החינוך, מה שמחזק את העובדה שספורט וחינוך ימי אינו זקוק למרינה. כבר בימינו קיים עומס גדול על שכונת בת גלים מלבד מגורים, יש בית חולים גדול, שני בסיסי צה"ל, חוף רחצה, מסעדות ובתי קפה, המקום כבר אטרקציה תיירותית. הקורונה הדגישה לכולנו את חשיבות הים בחיינו וכמה מעט נותר ממנו לכלל הציבור וידוע לכולם שמרינה בסופו של דבר הופכת להיות שטח פרטי לבעלי היאכטות בלבד.

בבת גלים לא תהיה מרינה!

המרינה שתוכננה מול בה"ד חיל ים והיכן שטבועה אוניית המעפילים ארלוזרוב

סיכום הדיון בועדה:

"חוף הים הוא משאב ציבורי שהציבור בישראל – כל הציבור בישראל גם השכבות החלשות - השקופים - האזרח הפשוט וכן גם אותם אלו ששפר מזלם ויש ביכולתם לקנות יאכטה צריכים ליהנות ממנו", הבהירה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' בפתח הדיון על תוכנית מנהל התכנון להקמת 6 מרינות חדשות לאורך חופי הארץ." לכן פניתי לראשת מנהל התכנון דלית זילבר בבקשה להמתין עם המשך קיום הדיונים אצלם בנושא עד לקיום דיון כאן בוועדה. לשמחתי מנהל התכנון נענה לבקשה זו על מנת שנוכל באמת להביא לפה לוועדה בצורה שקופה וגלויה את עמדות כל הצדדים בסוגיה". חיימוביץ' גם הזכירה כי אל שר הפנים דרעי שמשרדו אחראי על מנהל התכנון, פנו לאחרונה גם השרה להגנת הסביבה שמשרדה מתנגד לקידום בניית המרינות החדשות וגם שרת התחבורה שמשרדה תומך בקידום התוכנית.


ניר פפאי, החברה להגנת הטבע: "הנתונים של צוות התכנון אומרים שרק 5-10% משטח המרינות זה לספורט ימי וחינוך. העיקר זה לשימוש פרטי, כלומר יאכטות. השכרה זה לגיטימי, דייגים לגיטימי. הביקוש הוא ל-13,000 מקומות עגינה, כשחינוך ימי, ספורט, דייגים והשכרה הם רק 20% מזה ו-80% מהקיבולת זה ליאכטות פרטיות. מנגד יש את ביקוש הציבור לחופים פתוחים. היום יש 1.7 ס"מ חוף לאדם, אז למי נותנים את החופים? למעטים או לציבור הרחב?"

רוני זיסו, מנהל אגף מעגנות ונמלים, רשות הספנות והנמלים: "החלופה שמציעה החברה להגנת הטבע היא ברמה מאד נמוכה ולא קיבלנו אותה עד היום, רק ראינו אותה באתר ועדת הפנים של הכנסת. הם מציעים מעגנה של 100 מקומות בתוך קו שוברי הגלים. אין לזה היתכנות טכנית, לא היתכנות הנדסית ולא כלכלית". ניר פפאי, סמנכ"ל החברה להגנת הטבע: "המהנדס שתכנן את החלופה בנה שורה של מבנים ימיים. לבוא לפסול כי נוח לכם?" זיסו: "המהנדס הזה לא בנה אף מרינה". יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "אני מבקשת להימנע מעלבונות אישיים כלפי אנשים שלא נמצאים פה". זיסו: "החלופה היא בתוך קו השוברים והיא לעולם תהיה סתומה בחול. אי אפשר לצאת ממנה לים ויהיו לה הוצאות תפעול עצומות. החינוך הימי לא נותן הכנסה. מי שמממן את ההוצאות זה היאכטות, כדי שהחינוך הימי יוכל לפעול".


טל רז, מטה המאבק נגד מרינה בבת גלים: "אנו נגד מרינה חדשה. פתרון ליאכטות רק על תשתית קיימת. החופים זה משאב מתכלה. מרינה בבת גלים תהיה מכת מוות לריף ייחודי שמתאים לשמורה ימית. יש שם בעלי חיים בסכנת הכחדה כמו חתולי ים ויש שם שתי ספינות טרופות, אחת מהן אניית המעפילים ארלוזורוב. איך מתמחרים את זה? עשרות שנים מתקיימים מגוון ענפי ספורט – קייקים, צלילה, מועדון גולשים, מועדון שיט לילדים. ספורט ימי לא זקוק למרינה".

נחשון צוק, סגן ראש עיריית חיפה: "מיקום המרינה בחיפה הוא אזור סלעי. לא משנה אם נשים שם 10 סירות, 100 או 700". יו"ר הוועדה: "במקום שיש סלעים יש חיים. הערך של הים זה גם מה שיש בתוך הים".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' סיכמה: "הדיון היום רק חידד כמה עמוקות המחלוקות בין משרדי הממשלה ובתוך משרד הפנים עצמו והגופים שכפופים לו – וכנראה לא סתם אני מבינה שהשר דרעי מתלבט עמוקות בימים אלו בקשר לעמדתו - בסוגיית המעגנות. הוועדה סבורה שכל עוד יש מחלוקות כה קשות בין משרדי הממשלה השונים כפי שהשתקף בדיון - נכון יהיה לעצור את התהליך התכנוני ולהמתין להכרעה ולגיבוש עמדה מסוכמת של ממשלת ישראל. הוועדה תמשיך ותעקוב אחר תהליך קבלת ההחלטות בתוכנית זו".

כתבה בנושא תכנון בניית שש מרינות חדשות בחופי ארצנו, קולטים?

שפיכת בטון לים בשש ערים בארץ, נהריה, חיפה, חדרה, נתניה, בת ים ותל אביב.

בכתבה דיברתי על הפנינה הנדירה שלנו בבת גלים.
Comentarios


קסם ים תיכון עם פרפר הצבה החומה

פוסט קודם